Kaucja na oleje silnikowe

gopiter

Użytkownik
Samochód
Renault Espace IV 2.0 dCi
Nie wiem dlaczego macie problem z oddawaniem zużytych olejow. PSZOK ma obowiązek od was przyjąć zużyty olej
Chyba nie do końca tak jest. W moim mieście PSZOKI mają ścisłą listę "produktów" które przyjmują i niestety nie ma na niej przepracowanego oleju. Obdzwaniałem też lokalne firmy które zajmują się odbiorem zużytych olejów, ale robią to wyłącznie od firm. Szary Kowalski nie może u nich zostawić zużytego oleju. Na osiedlach są natomiast specjalne kontenery do których można wrzucać UWAGA! opakowania po przepracowanych olejach... Czyli najpierw trzeba sobie ten olej "zutylizować", a potem łaskawie można puste opakowanie wrzucić do kontenera - parodia.
Tak jak uwielbiam dłubać przy aucie to wymianę oleju robię zazwyczaj u mechanika ze względu na późniejszy problem z legalnym pozbyciem się starego oleju.
 

jerseyAdmin

Administrator
Samochód
Kia Ceed CD 1.4 T-GDI
Nie każdy PSZOK ma na liście akceptowalnych śmieci olej silnikowy. To zależy od gminy co na taką listę wpisze. Poza tym nawet jeżeli ma, to jak ludzie przynoszą za dużo, albo cieć ma kiepski humor to stwierdzi że nie przyjmie, bo to pewnie nie z samochodu, ale ciągnika bo kto wymienia olej pod blokiem w dzisiejszych czasach. I co mu zrobisz? Możesz pokopać się z koniem dzwoniąc po urzędach albo pisząc skargi ale dopóki nie wygrasz to masz problem z olejem. Komu chce się kopać z koniem? Lepiej pełną butlę podrzucić na jakimś blokowisku do kontenera albo po prostu wylać do kanalizacji, w lesie czy gdziekolwiek.

Smutna prawda "łatwego" dostępu do segregacji śmieci w naszym kraju.

Przecież w tej "kaucji" nie chodzi o to, żeby oddawać olej, ale o to żeby VAT był wyższy. Przez to podrożeje wszystko (bo wzrośnie koszt transportu) więc VAT za to wszystko też będzie ciutkę wyższy. Pewnie VAT za olej też będzie płacony po uwzględnieniu kaucji więc od tego 4,5 zapłacisz jeszcze 23%.

Z ekologią to ma tyle wspólnego co palenie przepracowanym olejem.
 

mati

Użytkownik
Samochód
Opel, Astra k, 1,4 turbo 150KM, manual, HB
To też nie do końca tak że gmina decyduje tylko firma która wygrała przetarg. W jakim mieście @gopiter i inni macie problem z oddaniem oleju przepracowanego w pszoku?
 

Navi

Użytkownik
Samochód
bmw x3 3.0 m54b30
Dzwoniłem z ciekawości do mechanika odnośnie tego co robi z olejem... dowiedziałem się że robi to co wszyscy w okolicy - Ma piec na przepalony olej i cały sezon zimowy jest czym grzać w warsztacie.
 

mati

Użytkownik
Samochód
Opel, Astra k, 1,4 turbo 150KM, manual, HB
@gopiter na stronie są nieścisłości bo można oddawać do jakiś specjalnych pojemników/kontenerów ale w jednym miejscu jest napisane że można a w innym że nie. Trzeba zadzwonić do urzędu gminy i się dopytać bo jeśli gmina chce prowadzić segregację to musi udostępnić możliwość oddania każdego rodzaju odpadów komunalnych.
 

Mr.Wolf

Użytkownik
Samochód
Hyundai Coupe GK FL2 2007, 2.0 G4GC
Yhym, rozdawnictwo zbiera coraz większe żniwa. Niedługo wprowadzą kaucję na papier toaletowy. Bardzo chętnie wtedy przyniosę im do ministerstwa w pudełku zużyty produkt ;).

Jeśli to wejdzie, to co w przypadku kupna oleju ze sklepu zagranicznego? Jak mniemam sprawa nieopłacalna, bo wtedy staję się importerem i powinienem zapłacić podatek akcyzowy za wprowadzenie oleju do naszego kraju? Coraz ciekawiej się w tej naszej Cebulandii robi.
 

jerseyAdmin

Administrator
Samochód
Kia Ceed CD 1.4 T-GDI
Powinieneś zapłacić, a zapłacisz to dwie różne sprawy. Ja sobie pewnie zacznę przywozić olej z wakacji.
 

Mr.Wolf

Użytkownik
Samochód
Hyundai Coupe GK FL2 2007, 2.0 G4GC
@jerseyAdmin mieszkam blisko granicy z Niemcami, więc w razie co jest jakaś alternatywa. Nie wypada przecież jeździć z niskim stanem oleju, a że zorientowałem się po stronie niemieckiej... ;)
 

Mr.Wolf

Użytkownik
Samochód
Hyundai Coupe GK FL2 2007, 2.0 G4GC
@Zielony34 myślę, że nie ma jeszcze potrzeby zaprzątać sobie tym głowy, bo to dopiero projekt w powijakach, z którym może stać się dosłownie wszystko. Pokazuje to jednak, w którym kierunku podąża nasz kraj. Wszytko wskazuje na to, że to dopiero początek i zarazem czubek góry lodowej, więc tym podobnych potworków należy spodziewać się więcej niestety...
 

Misiek

Użytkownik
Samochód
Opel omega 3.0
Gdzieś czytałem, że w momencie wymiany oleju w punkcie wymiany(warsztat) kaucja nas nie obowiązuje. Wyłącznie w przypadku osobnego zakupu. Powiem tak, tragedii nie będzie a ci co kombinowali i tak będą kombinować dalej xD
 

przemo83

Nowy użytkownik
haha wlasciciele hUnd i TFSI juz pewnie placza :) ja cale szczescie mieszkam 15km od slowackiej granicy - olej nawet tanszy niz u nasz.
 
Last edited by a moderator:

Kaczorek79

Użytkownik
Samochód
-VW Golf mk7 1.4 tsi
Jeżeli zakup i wymiana oleju w warsztacie będzie bez kaucji, to pytanie kto zapłaci kaucję za warsztat, który ten olej wcześniej zakupił w hurtowni?
 

Mr.Wolf

Użytkownik
Samochód
Hyundai Coupe GK FL2 2007, 2.0 G4GC
@Kaczorek79 myślę, że tutaj kwestia kaucji nie będzie potrzebna, ponieważ z tego co wiem warsztaty i tak muszą rozliczać się i zdawać przepracowany olej. Nie wiem dokładnie na jakiej to zasadzie działa, ale skoro mają nadany numer BDO to są już jakoś z tego rozliczani. Tutaj chodzi zdecydowanie o użytkowników DIY, którzy zmieniają olej we własnym zakresie. Nie sposób kontrolować co się dzieje z olejem po jego zakupie.
 

Robert1

Użytkownik
Samochód
VW Polo
Bałagan z kaucją chcą stworzyć zupełnie niepotrzebnie,wszystko przygotowywane na kolanie przez amatorów.
 

Skiper

Użytkownik
Samochód
Nissan Juke Nismo 1.6 DiG-T 200KM MR16DDT , Toyota Auris II 1.6 132KM 1ZR-FAE
Jeśli mi silnik wciągnie ,to doleje spracowanego jadalnego , nikt nie wybada .
Ale jak pojadę do ASO z własnym olejem , to muszą mi oddać bańkę zużytego bo kaucję stracę .
Stracą ci co taki olej zużywają , szary Kowalski dopłaci ,ale raczej tu chodzi o nowe większe opłaty od sprzedających .
Zakup przez internet , to może trzeba będzie mieć zapas starego , oddać i skan kwitu przesłać przy zakupie nowego .
Może wyprostują przy okazji sprawę syntetyk , "syntetyk" .
 
Top