Orlen Pro XJ 5W-30

jerseyAdmin

Administrator
Samochód
Kia Ceed CD 1.4 T-GDI
Analiza ufundowana przez @jerseyAdmin, dziękujmy ;)

orlenproxj1.jpg


orlenproxj.jpg


Olej standardu C2, wiec dużo mniej wapnia niż w Pro F, ciekawy dodatek tytanu, prawdopodobnie z tlenku tytanu który w olejach pełni rolę ochrony przed zużyciem i częściowo "wypełniacza". Tytan w oleju nie jest nowinką, można go znaleźć choćby w serii Edge Castrola ale w polskim oleju pierwszy raz widzę.

Odczyt IR zostawię bardziej zaznajomionym kolegom, ale wg mnie to ciekawy olej w swojej klasie i potwierdzenie, że warto zwracać uwagę na polskie oleje.
 

Plywak

Ojciec założyciel
Samochód
Mondeo Coupe
Olej bez wyraźnego udziału PAO jeśli coś tam jest to naprawdę niewielkie ilości. Pakiet dodatków standardowy, wykastrowany pod C2 i w sumie po za tym tytanem nie dano nic w zamian. Osobiście trudno mi powiedzieć co te 36ppm tytanu wnosi do oleju ale może ktoś bedzie wiedział coś więcej :)
 

jerseyAdmin

Administrator
Samochód
Kia Ceed CD 1.4 T-GDI
Tlenki tytanu uzupełniają ZDDP, ewentualnie zastępują w niektórych wymyślnych olejach, ale tu są tylko uzupełnieniem. Podobnież bardzo skuteczne, chociaż czytałem że mają swoje problemy, głównie z osadami jakie generują.
 

Plywak

Ojciec założyciel
Samochód
Mondeo Coupe
Bardziej chodziło mi o to w jakiej ilości tytan działa. Np Mo-DTC3 w zależności od ilośći obniża tarcie w roznych temperaturach, bor w zależności od ilości albo działa tylko antykorozyjnie i jako dyspersant albo przy wiekszych ilościach również przeciwzuzyciowo.
 

cytrynowiec

Ojciec założyciel
Samochód
Octavia III TSI CZDA
O tytan tak samo jak Castrol, choć w Orlenie jest więcej niż w Castrolu LL ;) Analiza z 2012 w RUS nie pokazała tytanu, teraz jest, dodatkowo olej ma spełniać normę JASO DL-1:
DL-1
Sulfated-Ash: 0.6 % max
Fuel Economy : ACEA B1
Oxidation Stability : GF-3

Ciekawy olej.
 

jerseyAdmin

Administrator
Samochód
Kia Ceed CD 1.4 T-GDI
Ole jest z założenia przeznaczony do wozów japońskich więc norma JASO nie dziwi.

Co do ilości to z tego co wiem tytan działa tylko jak AW i "wypełniacz". Ilość wyglada ok jeżeli porównać z VOA olejów Kendall z "płynnym tytanem" ktore sa na BITOGu - one mają w okolicy 50.
 

adam bogusz

Użytkownik
Samochód
MINI Clubman Cooper S All4
Tytan występuje w kilku olejach z serii Pro przeznaczonych do nowych samochodów, tych z normami C. To wiem od dawna. Troszkę te koncerny ze sobą współpracują, także możliwe, że pakiety są podobne i Orlen niektóre oleje z serii Pro wzbogacił tytanem. Mieli wchodzi w bardzo dużą akcję PR promującą te oleje z tytanem. Jak widać do tej pory nie weszli.
 

jerseyAdmin

Administrator
Samochód
Kia Ceed CD 1.4 T-GDI
Ciekawa informacja. Widać, że Polacy nie gęsi, swoje oleje mają i nie muszą się wstydzić. Ich jedyna wadą jest cena i brak dostępności.

Może któryś z partnerów zorganizowały dystrybucję w rozsadniejszych cenach niż to co Orlen życzy sobie na stacjach ;) @tomek evo, @Czarne Paliwo - jest w ogóle szansa na ogarnięcie dystrybucji olejów Pro czy Orlen trzyma je tylko dla siebie?
 
Last edited:

Binas96

Użytkownik
Lokalizacja
Łódzkie
Samochód
Renault Espace III 3.0v6 / Fiat Seicento 1.1 MPI
Sam bym chętnie przeszedł w autach na stronę polskości . Do Seja teraz wleci Lotos , choć czeka w garażu anka Platinuma Classic :)
 
Top