Toyota Verso 2.0 D-4D

Vine

Użytkownik
Samochód
Toyota Verso 2.0 D-4D (1ADFTV)
Marka samochodu
Toyota Verso
Data produkcji
2012
Silnik
1AD-FTV (2.0 D-4D)
Filtr cząstek stałych (DPF/GPF)
Tak
Budżet/ile litrów
300zł/6,5l
Jaki olej masz obecnie
Mobil 1 0W30 ESP Lv A5/B5 C2
Jakiego oleju wymaga instrukcja
0W30, ACEA C2
Styl jazdy
Większość w mieście
Witam,
Proszę o pomoc w doborze oleju. Od nowości używany był TGMO 5W-30, samochód ma obecnie na liczniku ok. 100000. Przy ostatniej wymianie zmieniłem na Mobil 1 0W30 ESP Lv - zmiana z TGMO ponieważ chciałem obniżyć koszty. Wybór Mobil 1 przy ostatniej wymianie tylko dlatego, że podczas zakupu nie miałem dostępu do instrukcji, a oleje polecane na stronie Toyoty spełniają normy ACEA A5/B5 i C2 - nie byłem pewien czy szukać A5/B5 czy C2, a zalany obecnie Mobil 1 spełnia obie. Aktualnie wybór olejów się poszerzył, bo wiem już że zgodnie z instrukcją potrzebuję oleju C2. Szukam czegoś dobrego, a jednocześnie tańszego od TGMO. Samochód często używany na krótkich trasach po mieście (dojazd do pracy ok. 8 km, brak korków, więc ok. 15 min jazdy).
 

Vine

Użytkownik
Samochód
Toyota Verso 2.0 D-4D (1ADFTV)
Nic złego się nie dzieje, ale przy oleju który zaleję teraz zostanę zapewne przez kolejne 100 tys., później pewnie zmienię samochód. Ten Mobil był dość przypadkowym wyborem - jeżeli nie dowiem się tutaj, że w zbliżonej cenie mogę zalać coś lepszego, co z większym prawdopodobieństwem utrzyma parametry przez 10000 km, lub z jakiegoklwiek powodu lepiej sprawdzi się przy głównie krótkich przejazdach, to jak najbardziej mogę zostać przy Mobilu.
 

cytrynowiec

Ojciec założyciel
Samochód
Octavia III TSI CZDA
Budżet ustaliłeś nie mały....ale żeby być pewnym czy olej sprawdza się czy nie w danym użytkowaniu robi się analizę UOA (oleju zużytego) i wtedy ma się jasność czy dał radę czynie i czy zmienić olej na inny czy jednak skrócić interwał bo np. przy krótkich dystansach jest dużo paliwa w oleju (DPF) co często się zdarza przy takiej jeździe.
 

jerseyAdmin

Administrator
Samochód
Kia Ceed CD 1.4 T-GDI
W zasadzie każdy w odpowiedniej lepkości i normie będzie ok - przy podobnej cenie będą miały podobną jakość, odchyłki będą w granicach dopuszczalnych przez normy ACEA. Mobil robi bardzo dobre oleje, jeżeli w niczym ci nie przeszkadza, to wg mnie możesz przy nim zostać.

Alternatywą w takim wypadku (0W-30 C2, diesel, krótkie dystanse) byłby dla mnie Castrol Magnatec Start-Stop 0W-30 C2. Tak na 100% nie można być pewnym czy i jak to działa bo wiadomo - tajemnica producenta, ale te Castrole zostawiają na cześciach na których pracują osad substancji mających zapobiegać zużyciu więc w takim trybie użytkowania może to być wskazane. Opinią Castrola się nie przejmuj - pochodzi z przeszłości bo na olejach tej firmy głównie eksperymentowano z LongLife.
 

Vine

Użytkownik
Samochód
Toyota Verso 2.0 D-4D (1ADFTV)
Ten Castrol faktycznie wygląda ciekawie (mam na myśli szansę na mniejsze zużycie podczas uruchamiania silnika), jest też trochę tańszy od Mobila (co traktuję jako zaletę, choć nie jest to krytyczny parametr - oba są tańsze od TGMO i oba mieszczą się w budżecie). Na wiodącym portalu jest też jak widzę oficjalny sklep, co daje trochę spokoju sumienia ;). Chyba się skuszę.

W kwestii UOA - prawdopodobnie wyzwanie logistyczne mnie przerośnie ;), ale gdybym chciał tę analizę zrobić za 10kkm dla Castrola to czy ma ona sens bez analizy tego samego oleju jako nowego? Cena widzę nie zabija, na stronie Archoil UOA+TAN to 99zł, dojdzie jeszcze kurier, przy czym gdyby analizować też olej nowy, to koszty robią się już zbyt duże.
 

SACZI

Użytkownik
Samochód
Astra K
@Vine, a może coś z naszego podwórka w szczególności, gdy że nam "gospodarka zdycha"?
Proponuję Orleny.
2 z oferty spełniają normę C2:
1. https://www.orlenoil.pl/PL/NaszaOfe...aspx?produkt=PLATINUM_MaxExpert_XF_5W-30.aspx
2. https://www.orlenoil.pl/PL/NaszaOfe...aspx?produkt=PLATINUM_MaxExpert_XD_5W-30.aspx
Post automatically merged:

I jeszcze Lotos:

C2 od C3 różni się tym, że C3 ma wyższą lepkość wysokotemperaturową, min 3.5mPas, C2 HTHS min 2.9.
Ilość popiołów siarczanowych jest taka sama, czyli max 0,8%.

Nasze oliwy są bardzo dobre i bez kompleksów można je polecać jako zamienniki Motuli, Valvoline, Total, Elf, Castrol, ...
 

jerseyAdmin

Administrator
Samochód
Kia Ceed CD 1.4 T-GDI
Ale lepkość się nie zgadza. Wg OP wymagane jest 0W-30, a takiego C2 polskie firmy w ofercie nie mają.
 

Vine

Użytkownik
Samochód
Toyota Verso 2.0 D-4D (1ADFTV)
Strona Toyoty faktycznie sugeruje 5W30 jako pierwszy wybór, ale już instrukcja mówi co innego (zdjęcie poniżej). Na rodzime oleje spojrzałem w pierwszej kolejności (stosuję zresztą w innych samochodach), ale tutaj chciałbym jednak 0W30.

Verso_olej.jpg
 

SACZI

Użytkownik
Samochód
Astra K
Strona Toyoty faktycznie sugeruje 5W30 jako pierwszy wybór, ale już instrukcja mówi co innego
...
OK, Twój wybór. Nie nalegam dalej.
A co mówi Toyota Motor Poland?
Pytałeś o oficjalne zalecenia?
Tutaj mogą być znaczne sprzeczności między instrukcją, a oficjalnymi zaleceniami.
 

Vine

Użytkownik
Samochód
Toyota Verso 2.0 D-4D (1ADFTV)
Zakładam, że instrukcja dodana do samochodu podczas zakupu w polskim salonie powinna być jednak zgodna z oficjalnymi zaleceniami... to w końcu oficjalna instrukcja. Strona Toyoty podaje co prawda 5W30 jako "rekomendacja pierwsza" a 0W30 jako "rekomendacja druga", ale jednocześnie jest tam następująca informacja:

Podane informacje mają charakter poglądowy. Wybierając olej silnikowy, należy kierować się wytycznymi podanymi w instrukcji obsługi pojazdu, zgodnie z którymi dla wybranego pojazdu może być dopuszczalne stosowanie innego oleju silnikowego niż olej podany jako „Rekomendacja pierwsza” lub „Rekomendacja druga”.

W każdym bądź razie - zaciekawił mnie ten Castrol i decyzja zapadła. Dziękuję za pomoc w wyborze, a jeżeli następna wymiana dopadnie mnie w odpowiednim momencie, to za jakieś 10kkm wrócę do tematu UOA ;).
 

adam bogusz

Użytkownik
Samochód
MINI Clubman Cooper S All4
W tym Castrolu (zreszta szkoda, ze nie dałeś szansy np Lotosowi C2/C3 lub Orlenowi XD, bo to są oleje na nowoczesnych pakietach dodatkow) zastanawia mnie skąd w labie wyszlo TBN 8 z hakiem przy bardzo malej ok 1400 ppm ilosci wapnia, standardowej ilości boru i braku magnezu? Pakiety na TBN 8 to powinny miec jak np Specol boru ok 500 ppm, lub wiecej magnezu. Castrol ten wyglada na TBN ok. 6 z hakiem co najwyzej.
 

Vine

Użytkownik
Samochód
Toyota Verso 2.0 D-4D (1ADFTV)
No tak, Lotos i Orlen odpadł ze względu na brak 0W30 (analizowany tu Castrol to 5W30, ja zaleję 0W30). Swoją drogą - czy można się spodziewać, że w innej klasie lepkości SAE olej danego typu (tu Magnatec Start-Stop) będzie miał te same pakiety?
 

adam bogusz

Użytkownik
Samochód
MINI Clubman Cooper S All4
Tutaj nie mamy żadnej pewności czy bedzie miał ten sam pakiet. Może mieć, jak najbardziej, ale też może mieć inny.
 
Top